GREEN JOBSGłównym celem wymiany było umożliwienie, młodym ludziom, odnalezienia się na trudnym rynku pracy, wymagającym elastyczności i przedsiębiorczości
praktycznie w każdym z partnerskich krajów. W wielu państwach osoby młode mogą liczyć na wsparcie finansowe Unii Europejskiej, samorządów lokalnych i władz państwowych, trzeba tylko wykazać się ambicją, zaradnością i znalezieniem odpowiedniej niszy. Wspólnie z partnerami uznaliśmy, iż taką niszą mogą okazać się zawody związane z Green Jobs. Poruszane zagadnienia dają oprócz dużej szansy na znalezienie pracy, możliwość rozwoju osobistego, ochrony środowiska i wiele satysfakcji. 

Obecnie praca w zawodach związanych z naturalnym środowiskiem, jest aktualnie jedną z najszybci

ej rozwijających się w Polsce i krajach partnerskich zaangażowanych w projekt. W programie wymiany staraliśmy się aby w sposób atrakcyjny i kompleksowy dać uczestnikom wiedzę i inspirację właśnie do pracy w zielonych zawodach. Cały projekt opierał się na edukacji poza formalnej.


Mimo iż Green Jobs to myśl przewodnia naszego projektu, doszliśmy do wniosku, że niemożliwym jest pełne zrozumienie jej istot bez poruszania takich temtów jak:
-aktywne obywatelstwo
- tolerancja
- aktywizacja młodych ludzi
- współpraca międzynarodowa - europejska
- bycia aktywnym obywatelem nie tylko swojej ojczyzny ale całej UE
- szacunek i zrozumienia dla innych kultur i odczuwania potrzeby ich poznawania
- zdrowy stylu życia
-przedsiębiorczość , zaradność, zaangażowanie

 

 

Każde z naszych działań było bezpośrednio związane z tematyką projektu. Duży nacisk kładliśmy na zaangażowanie uczestników na każdym etapie projektu. Wszystkie grupy były odpowiedzialne za przygotowanie wspólnie ustalonych warsztatów, gier i zabaw. Zgodnie z tematyką projektu duży nacisk położyliśmy na edukację w zakresie ochrony środowiska. Dzięki wspólnej pracy
dowiedzieliśmy się, że można jednocześnie efektywnie i owocnie pracować chroniąc środowisko. Maksymalne zaangażowanie partnerów w działania owocowało wieloma ciekawymi wnioskami i świetną˛ zabawą. Przez cały projekt dbaliśmy o wymiar poza formalnej edukacji, łącząc przyjemne z pożytecznym. Dawaliśmy zawsze maksymalną przestrzeń´ dla kreatywności uczestników stawiając ich pomysły na pierwszym miejscu. Najważniejsze działania to między innymi debaty – gdzie w zaaranżowanych scenkach ( rada miasta, zarząd korporacji) każdy miał swobodę˛ wypowiedzi, przedstawienia swoich poglądów oraz poznania zdania innych. Działania te zawsze opierały się na szacunku i tolerancji dla innych punktów widzenia. Innym ważnym elementem było Open Space które w sposób maksymalny uwalniało kreatywność uczestników. Codziennie spotykaliśmy się˛ na grupach refleksyjnych, gdzie wymieniając się wrażeniami i pomysłami mogliśmy dokonać małej ewaluacji każdego dnia. Grupy te były mieszane narodowościowo, a moderatorami ich byli liderzy grup.  Prawdziwą furorę˛ robiły gry i zabawy tradycyjne, ludowe. Aktywności outdorowe – ośrodek Relaks w którym byliśmy zakwaterowani dawał spore możliwości w zakresie 

działań na świeżym powietrzu. Kiedy tylko pogoda pozwalała staraliśmy się maksymalnie dużo czasu spędzać na zewnątrz. Wspólne posiłki były jednym z najważniejszych elementów dnia. Uczestnicy nie siedzieli w grupach narodowych, lecz  mieszaliśmy się. Szanowaliśmy swoje przekonania religijne i żywieniowe, oraz dbaliśmy o zdrową dietę co wielu zaskoczyło, że można jeść smacznie i zdrowo.
Warsztaty interaktywne – trzon naszego programu. Rynek pracy i poruszanie się po jego obszarze, atrakcyjne sposóby prezentacji swojej osoby/pomysłu, ekologia, edukacja mi międzykulturowa i wiele innych to tematy które podejmowaliśmy. Wykorzystywaliśmy wszystko co było możliwe aby w sposób ciekawy zachęcić uczestników do wspólnej pracy. Były one prowadzone nie tylko przez organizatorów ale w równej mierze przez uczestników projektu. Mieliśmy okazję gościć  specjalistów z Politechniki Lubelskiej którzy zaprezentowali nam swój najnowszy projekt recyklingu stali. Szukaliśmy również innych pól możliwego zaangażowania zawodowego w recyklingu.  Osób zajmujących się  Green Job – nie trzeba było daleko szukać. Właściciele pensjonatu od wielu lat zajmują się organizacją aktywnego wypoczynku (kajaki, wędrówki, paintball, offroad, jazda konna) oraz posiadają˛ własne  mini gospodarstwo z którego produkty mieliśmy przyjemność próbować. Budynek pensjonatu został dofinansowany przez UE i spełniał wiele norm ekologicznych – np. przydomowa oczyszczalnia, panele solarne do ogrzewania wody, energooszczędna instalacja elektryczna. Wycieczki – Zamość – perła renesansu – wycieczka połączona ze zwiedzaniem i poznawaniem tła historycznego o które zadbali uczestnicy grupy polskiej fascynujący się historią. W Zamościu również zagraliśmy w mini podchody połączone z quizem. Inną ciekawą wyprawą była wędrówka do „Konika polskiego”.Roztocze to ostatnie miejsce gdzie takie konie jeszcze żyją wolno. Podczas pieszego spaceru odwiedziliśmy również muzeum przyrodnicze Parku Narodowego. Byliśmy również w prawdziwym dużym gospodarstwie agroturystycznym w Panasówce, gdzie oprócz tradycyjnych upraw i zwierząt można było zobaczyć zwierzęta egzotyczne takie jak  Antylopa! Rozmawialiśmy również z pracownikami i właścicielem, który potrafił (pomimo, że nie mówił po angielsku) rozbawić nas do łez, bardzo ciekawie przy tym opowiadając. Spotkanie z władzami Zwierzyńca – przygotowania podczas poprzednich, wewnętrznych debat przyniosły zamierzone skutki i kultura oraz merytoryka dyskusji z panią Sekretarz była na wysokim poziomie. Dowiedzieliśmy się m.in. jak władze próbują wspierać i aktywizować młodzież i jakie są realia tych terenów. Okazało się, że nasz projekt to trafiona inicjatywa, bo władze właśnie w Green Jobsach widzą przyszłość lokalnej młodzieży.

Działania artystyczne były również obecne na projekcie. Część z naszych uczestników to zapaleni artyści. Zorganizowaliśmy mini spektakl kabaretowy (i to grupa inicjatywna zrobiła to w czasie wolnym). Był również konkurs na logo i tu się okazało, że jedna z łotyszek to świetna graficzka.

W każdym z działań stawialiśmy na współprace˛ miedzy uczestnikami. Na wzajemną mobilizację, szacunek i tolerancje.

Mamy nadzieję  jeszcze się spotkać i pracować podczas podobnych inicjatyw.  

Pozdrawiamy
Ekipa Green Jobs